Wybory samorządowe 2018

Już w najbliższą niedzielę 21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy w nich burmistrza Trzciela, radnych rady miejskiej, radnych powiatu międzyrzeckiego oraz radnych do sejmiku województwa lubuskiego na kadencję, która rozpocznie się w 2018 roku, a zakończy w 2023 roku. Będzie to pierwsza kadencja, która trwać będzie 5 lat.

Kto może zostać burmistrzem Miasta i Gminy Trzciel?

W wyborach burmistrza będziemy mogli zagłosować na jedną z trzech osób. Na liście kandydatów znajdują się Józef Jęcz (KW Wyborców Gmina Trzciel na Drodze Rozwoju), Jarosław Kaczmarek (KW PSL) oraz Robert Kaczmarek (KW Wyborców Trzciel Nasza Gmina). W kadencji 2014-2018 burmistrzem Trzciela był Jarosław Kaczmarek, który ponownie zdecydował się kandydować.

Kto może zostać radnym wsi Chociszewo?

W wyborach na radnego Chociszewa będziemy mogli zagłosować na jedną z dwóch osób. Na liście kandydatów znajdują się Paweł Pawłowski (KW PSL) oraz Piotr Śledź (KW Wyborców Trzciel Nasza Gmina). W kadencji 2014-2018 radnym Chociszewa był Paweł Pawłowski, który w tych wyborach również zdecydował się kandydować.

Gdzie i jak głosować?

Mieszkańcy Chociszewa oddają swój głos w świetlicy wiejskiej w Lutolu Suchym. Lokal otwarty będzie od godziny 7:00 do 21:00. W nadchodzących wyborach oddamy cztery głosy. Głosujemy poprzez wpisanie ‚X’ w kratkę obok nazwiska kandydata. Według przepisów ‚X’ to dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Co ciekawe, dopisanie dodatkowego nazwiska na karcie, zakreślenie jej lub zostawienie dopisków nie wpływa na ważność głosu.

Cała gmina głosuje

W gminie Trzciel uprawnionych do głosowania jest 5190 osób. Najwięcej osób może zagłosować w okręgu wyborczym nr 9, w skład którego wchodzą Lutol Mokry, Jasieniec, Smolniki i Bieleń. Tam może zagłosować aż 460 osób. Najmniej osób może zagłosować w okręgu wyborczym nr 13, w skład którego wchodzi Stary Dwór. Tam mogą zagłosować jedynie 262 osoby. W okręgu wyborczym w Chociszewie uprawnionych do głosowania jest 351 osób.

W obecnych wyborach w Trzcielu możemy oddać głos na trzy komitety wyborcze: KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Trzciel Nasza Gmina oraz KWW Gmina Trzciel na Drodze Rozwoju.

W Radzie Miejskiej w Trzcielu zasiada 15 radnych – 6 z Trzciela, 2 z Brójec i po jednym z reszty okręgów. Co ciekawe w wielu miejscach jeden radny przypada na kilka miejscowości. Tak jest na przykład w:
– Łagowcu i Panowicach
– Lutolu Mokrym, Smolnikach, Bieleniu i Jasieńcu
– Sierczu, Sierczynku i Żydowie
– Rybojadach i Świdwowcu

Serdecznie zachęcamy do udziału w wyborach samorządowych 2018!

Źródło informacji

Wróć do listy wpisów